We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief XVM1U signage display mount Black
SKU
XVM1U
Category: Signage Display Mounts
Fusion Extra Large Cart
The XVM1U Fusion Extra Large Cart offers a high weight capacity and quick installation features. Plumb adjustment helps to vertically align the display. This robust mount secures heavy displays and interactive technology to protect user investments.
Features
- Universal bracket design to match multiple displays
- Smooth rolling casters for effortless positioning (1 locking caster per leg)
- Integrated cable management for a clean installation
The XVM1U Fusion Extra Large Cart offers a high weight capacity and quick installation features. Plumb adjustment helps to vertically align the display. This robust mount secures heavy displays and interactive technology to protect user investments.
Features
- Universal bracket design to match multiple displays
- Smooth rolling casters for effortless positioning (1 locking caster per leg)
- Integrated cable management for a clean installation
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 140.6 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 400,400 x 600,500 x 400,600 x 400,600 x 600,700 x 400,800 x 400,800 x 600,900 x 600,1000 x 400,1000 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 1200 x 600 mm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 760.5 - 1598.7 mm |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Motorized | No |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Metal |
| Certification | UL Listed |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Motorized | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 231.2 mm |
| Depth | 105.7 mm |
| Height | 194 mm |
| Package weight | 81 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 81 kg |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL Listed |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |