We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief VCM100B project mount Ceiling Black
SKU
VCM100B
Category: Projector Mounts
| SKU | VCM100B |
|---|---|
| EAN | 0841872154374 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
This mount provides the strong support you need for mounting heavy LCD/CRT projectors.
Features
- Independent roll, pitch and yaw adjustments for quick and precise projector registration
- Multiple installation options: flush mount to ceiling, use 0.5" threaded rods, use a 1.5" NPT extension column
- Quick connect/disconnect for convenient lamp and filter access on most projectors
- Cable management through top of the mount without additional accessories
- To flush mount the VCM,see LPK1
Features
- Independent roll, pitch and yaw adjustments for quick and precise projector registration
- Multiple installation options: flush mount to ceiling, use 0.5" threaded rods, use a 1.5" NPT extension column
- Quick connect/disconnect for convenient lamp and filter access on most projectors
- Cable management through top of the mount without additional accessories
- To flush mount the VCM,see LPK1
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Performance | |
| Certification | UL |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Compatible products | BARCO HDX-W12 HDX-W14 HDX-W16 HDX-W18 HDX-W20 FLEX |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Certification | UL |
| Compatible products | BARCO HDX-W12 HDX-W14 HDX-W16 HDX-W18 HDX-W20 FLEX |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 14.5 kg |
| Technical details | |
| Certification | UL |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Compatible products | BARCO HDX-W12 HDX-W14 HDX-W16 HDX-W18 HDX-W20 FLEX |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL |