We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief TIL1X5UU signage display mount Black
SKU
TIL1X5UU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LED display mount, for 5 displays, 1704 x 540 x 25 mm, black
- Modular design supports creative video wall design
- Integrated plumb adjustment helps compensate for imperfections in the wall
- Keyhole slots allow for fast and easy mount installation
- Offset mounting slots for easy installation and to protect LED sides from damaging friction
- Depth range with display between 3.85-4.85” (98-123 mm) for low-profile result
- Standard, off-the-shelf solution set means product is stockable and ready to ship – no custom lead times
Category: Signage Display Mounts
| Mounting type | Wall |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| SKU | TIL1X5UU |
| EAN | 0841872176772 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Built for the Unilumin UpanelS and Barco XT Series. Mounts 2 LED displays. Connects to sides, top and bottom of other TiLED UU mounts to create endless video wall configurations. Off-the-shelf solution set means product is ready to ship – no custom lead time or project registration required.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Number of displays supported | 5 |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 540 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 1704 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.5 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 5 |
| Mounting type | Wall |
| Other features | |
| Country of origin | United States |