We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief TA300 monitor mount accessory
SKU
TA300
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
THINSTALL Left/Right Speaker Adapter, Black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | TA300 |
|---|---|
| EAN | 0841872151823 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
This adapter allows easy integration of side speakers with any Chief THINSTALLâ„¢ Large and Medium swing arm (TS525, TS325 and TS318 products). - Low-profile, adds only 0.13" (3.3 mm) depth to installation - Infinite adjustment to fit most speaker and screen combinations - Can be used with TA350 Center Channel Speaker adapter - Interface can fit speaker mounting patterns up to 16" (406 mm) tall. - Compatible with Chief's TS525, TS325, TS318T and TS318S swing arms series of products.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 4.5 kg |
| Compatibility | TS525, TS325, TS318T, TS318S |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Maximum weight capacity | 4.5 kg |
| Compatibility | TS525, TS325, TS318T, TS318S |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | TS525, TS325, TS318T, TS318S |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 4.5 kg |
| Weight & dimensions | |
| Width | 991 mm |
| Height | 472 mm |
| Depth | 21 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |