We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief SL220 project mount Ceiling Silver
SKU
SL220
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SMART-LIFT Lightweight Automated Projector Lift (120V or 230V)
Category: Projector Mounts
| SKU | SL220 |
|---|---|
| EAN | 8418721449862 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
- Simple 3-step installation - Only requires one person for installation - Made from lightweight aircraft-grade aluminum for easy handling - Quiet Operation: Moves projector into show or concealed position quickly and quietly. - Compatible with RPA, RPM, RSM, & RSA projector mounts
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 13.6 kg |
| Performance | |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 13.6 kg |
| Product colour | Silver |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 592 mm |
| Height | 592 mm |
| Depth | 293 mm |
| Technical details | |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 13.6 kg |
| Product colour | Silver |