We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PSMHO2146 signage display mount 190.5 cm (75") Black
SKU
PSMHO2146
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
75", 1000mm x 1118.4 mm, 181.44 kg max, Black
- Custom display-specific bracket design
- Exclusive Q-Latch Mounting System secures the display to the wall
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for airflow
- Offers quick installation and quick release
- Display installs in portrait view only
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 181.44 kg |
| SKU | PSMHO2146 |
| EAN | 0841872173313 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This solution provides secure outdoor installation of Samsung OH75F in wall, portrait applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 181.44 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Other features | |
| Compatibility | Samsung OH75F |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |