We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PSMHO2089 signage display mount 2.16 m (85") Black
SKU
PSMHO2089
- Custom display-specific bracket design
- Exclusive Q-Latch Mounting System secures the display to the wall
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for airflow
- Offers quick installation and quick release
- Display installs in portrait view only
Category: Signage Display Mounts
This solution provides secure outdoor installation of Samsung OH85F in wall, portrait applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 181.44 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 2.16 m (85") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1201.4 mm |
| Height | 1117.6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Other features | |
| Compatibility | Samsung OH85F |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |