We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PSMH2482 TV mount 2.08 m (82") Black
SKU
PSMH2482
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Heavy-Duty Custom Flat Panel Wall Mount - Samsung 82"
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 118.8 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 82 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | PSMH2482 |
| EAN | 0841872119540 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
- Custom TV specific bracket design - Exclusive Q-Latch Mounting System secures the TV to the wall - Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace - Offers quick installation and quick release - Display installs in landscape view only
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum screen size | 2.08 m (82") |
| Maximum weight capacity | 118.8 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 10.2 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (min) | 10.2 cm |
| Compatibility | TV |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Compatibility | TV |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1575 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 896 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Screen size compatibility | 939.8 - 2082.8 mm (37 - 82") |