We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Portable Flat Panel Stand
SKU
PRSU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Portable Flat Panel Stand, 42-72", 90.7 kg
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 72 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| SKU | PRSU |
| EAN | 0841872169644 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
This easy-to-install Portable Flat Panel Stand is designed to handle the stress of building up and tearing down. It quickly breaks down to take up less storage space. Add the custom case for stackable, wheeled storage that keeps the components organized in the order needed for setup and teardown.
- Fast set up and tear down
- Intuitive, tool-less installation
- Rugged design withstands heavy use
- Folds up for easy transport and storage
- Fast set up and tear down
- Intuitive, tool-less installation
- Rugged design withstands heavy use
- Folds up for easy transport and storage
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 114.3 cm (45") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 860 x 515 mm |
| Maximum screen size | 182.9 cm (72") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
|---|---|
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |