We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PFB2UB signage display mount 190.5 cm (75") Black
SKU
PFB2UB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Back-to-Back Flat Panel Bolt-Down Mount, 42-75", max 56.7 kg, Black
- Small 8 x 8” (203 x 203 mm) footprint
- Centris Technology provides effortless, fingertip tilt of +/- 15
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Height adjustment without tools between 51.38 to 85.38” (1305 – 2169 mm) from the floor
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that the flat panel is locked in place
- Offers quick connect/disconnect wtih no tools necessary
- Includes integrated security with the addition of a padlock
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation (PAC400 accessory can be used to rotate without removing the screen)
- Integrated cable management to hide cables out of sight
- Supports both portrait and landscape orientations
Category: Signage Display Mounts
This small-profile bolt-down solution for displays is great for storefront, digital signage applications. The Q-Latch mount allows for quick changes between portrait and landscape, post installation leveling roll and tilt. The center of the displays can be placed between 51.38 to 85.38” (1305 – 2169 mm) from the floor.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 860 x 515 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1305 - 2169 mm |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Design | |
|---|---|
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |