We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PAC251 monitor mount accessory
SKU
PAC251
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
P-Series CPU/DVD/Media Player Adapter, Black
- Adapts to 14" (356 mm) Q-Latch pattern
- Allows easy access to drives and input/output connections
- Securely hides the device behind the display
- Compatible with Chief's PCM, PDC, PCS, PDR, PNR, PST, PRO, PFC and PPC mounts
- TAA Compliant
Category: Monitor Mount Accessories
Allows customers to integrate a CPU, DVD player or VCR into TV installations using most Chief large flat panel mounts.
| Mounting | |
|---|---|
| Adjustable width | Yes |
| Width adjustment range | 0 - 394 mm |
| Height adjustment range | 0 - 448 mm |
| Product type | Bracket |
| Adjustable depth | Yes |
| Maximum weight capacity | 14.92 kg |
| Compatibility | PCM, PDC, PCS, PDR, PNR, PST, PRO, PFC, PPC mounts |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Features | |
| Adjustable width | Yes |
| Width adjustment range | 0 - 394 mm |
| Height adjustment range | 0 - 448 mm |
| Product type | Bracket |
| Adjustable depth | Yes |
| Maximum weight capacity | 14.92 kg |
| Compatibility | PCM, PDC, PCS, PDR, PNR, PST, PRO, PFC, PPC mounts |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Technical details | |
| Adjustable width | Yes |
| Width adjustment range | 0 - 394 mm |
| Height adjustment range | 0 - 448 mm |
| Compatibility | PCM, PDC, PCS, PDR, PNR, PST, PRO, PFC, PPC mounts |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Package weight | 8.05 kg |
| Maximum weight capacity | 14.92 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.05 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 8.05 kg |