We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief MWRIWUB TV mount Black
SKU
MWRIWUB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal In-Wall Swing Arm Mount (30-50" Displays)
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | MWRIWUB |
| EAN | 0841872109251 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
- Ships fully assembled to save on installation time. - Easily installs into PAC501 to create an ultra low profile installation. - Extends over 22" (569 mm) for viewing from any angle.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 5 - -15° |
| Swivel angle | 120° |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Screen size compatibility | 762 - 1270 mm (30 - 50") |