We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Medium Flat Panel Ceiling Mount
SKU
JHS210B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
34 kg, 20 - 43", -15° - 15°, VESA, 152.4 x 128.3 x 167.3
- Exclusive Centris Technology fingertip tilt self-adjusts to securely hold different display weights
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Post-installation leveling with no tools necesary
- Fast and easy screen positioning with lockdown capability
- Portrait and landscape mounting capability
- Easily route cables through 1.5" NPT extension column
- Set screw security
- Universal models available for VESA® 100 x 100 mm up to 400 x 400 mm mounting patterns
- MSB interface bracket can be purchased separately for non-VESA compatible screens
Category: TV Mount Accessories
Medium Flat Panel Ceiling Mount
A single-screen ceiling mount for flat panel displays that combines Chief's exclusive Centris tilt with quick ceiling mount installation.
- Ceiling plate and extension column (Adjustable and Fixed) are required and must be ordered separately to fit your specific installation requirements
A single-screen ceiling mount for flat panel displays that combines Chief's exclusive Centris tilt with quick ceiling mount installation.
- Ceiling plate and extension column (Adjustable and Fixed) are required and must be ordered separately to fit your specific installation requirements
| Features | |
|---|---|
| Product type | Device plate |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 50.8 cm (20") |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | 0 - 360° |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Certification | UL Listed |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 3.18 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |