We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief MCB1U signage display mount 127 cm (50") Black
SKU
MCB1U
Category: Signage Display Mounts
Chief's FUSION Flat Panel Ceiling Mounts are installer inspired and offer perfect display positioning and flexible adjustments for medium flat panel screens. Great for digital signage installations.
- Ceiling plate and extension column are required and must be ordered separately
- Compatible with traditional 1.5" NPT and new CPA pinned ceiling plates and column systems
- See ceiling plates and extension columns (Adjustable and Fixed) for 1.5" NPT compatibility
- See CPA ceiling plates and CPA columns for pin connection compatibility
- Stackable on a single pole when used with CPA columns
- Ceiling plate and extension column are required and must be ordered separately
- Compatible with traditional 1.5" NPT and new CPA pinned ceiling plates and column systems
- See ceiling plates and extension columns (Adjustable and Fixed) for 1.5" NPT compatibility
- See CPA ceiling plates and CPA columns for pin connection compatibility
- Stackable on a single pole when used with CPA columns
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 66 cm (26") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 127 cm (50") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Design | |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 529 mm |
| Depth | 259 mm |
| Height | 420 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 14 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |