We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LVM3X1UP multimedia cart/stand Black Flat panel
SKU
LVM3X1UP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FUSION 3 x 1 Portrait Micro-Adjustable Large Freestanding Video Wall Cart
Category: Multimedia Carts & Stands
| SKU | LVM3X1UP |
|---|---|
| EAN | 0841872157733 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
- 3 x 1 portrait screen arrangement for 42 - 46" screens. Larger displays possible with FCAX brackets, use MountFinder to confirm compatibility - Easily align displays with independent height, plumb and lateral shift adjustment - Smooth rolling casters for effortless positioning (1 locking caster per leg ) - Integrated cable management for a clean installation - Available leveling feet (FCA776) for more permanent installations
| Features | |
|---|---|
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | Flat panel |
| Maximum weight capacity | 170.1 kg |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Certification | UL |
| Maximum screen size | 116.8 cm (46") |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |
| Technical details | |
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | Flat panel |
| Maximum weight capacity | 170.1 kg |
| Display | |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum screen size | 116.8 cm (46") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height adjustment | 1.9 cm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |