We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LFAUS signage display mount 2.03 m (80") Black, Silver
SKU
LFAUS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Large FUSION Manual Height Adjustable Floor Stand
Category: Signage Display Mounts
This floor stand incorporates rounded edges and sleek features to give a softer, professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height can be adjusted by one person via hand or 1/2" hex bit on a power drill.
- Sleek look suitable for multiple environments
- Turn knob allows single user to easily adjust the screen height by hand or 1/2" hex drill bit to any height between 41.5 and 61.5 inches (106-156 cm)
- Flexible cable covers allow lay in access anywhere along column
- Centris Technology provides tilt and roll with use of knobs
- Sleek look suitable for multiple environments
- Turn knob allows single user to easily adjust the screen height by hand or 1/2" hex drill bit to any height between 41.5 and 61.5 inches (106-156 cm)
- Flexible cable covers allow lay in access anywhere along column
- Centris Technology provides tilt and roll with use of knobs
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 400,600 x 400 mm |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1131 - 1639 mm |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 968 mm |
| Depth | 777 mm |
| Height | 1839 mm |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |