We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LCM1X2U signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
LCM1X2U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FUSION Large Ceiling Mounted 1 x 2 Stacker
Category: Signage Display Mounts
- Bundled solution containing (2) LCM1U flat panel ceiling mounts and (1) CPA048P 4ft pre-drilled column
- For connecting to longer drop length 1.5" NPT extension columns you must order CPA264 separately
- For connecting to longer drop length pin connection columns you must order CPA263 separately
- For connecting to longer drop length 1.5" NPT extension columns you must order CPA264 separately
- For connecting to longer drop length pin connection columns you must order CPA263 separately
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |