We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LCB2X1U signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
LCB2X1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Large Back to Back Ceiling Mounted 2 x 1 Menu Board
Category: Signage Display Mounts
Chief's FUSION ceiling mounted solutions make it possible to construct menu boards in prominent locations where walls aren't available. Combine to easily create longer menu boards. Great for digital signage installations.
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder™
- Single drop for fast installation
- Micro adjustable roll for perfect leveling +/- 3 degrees
- 360 degree swivel for optimal viewing angles
- Single horizontal extrusion keeps screens aligned
- Tilting interfaces with Centris technology makes for easy adjustment for +5 / -20 degrees
- Tool-free screen engagement
- Secure displays with optional pad-lock security
- Fits screens 40 - 55" diagonals, add FCAX extension brackets for larger screens up to 65
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder™
- Single drop for fast installation
- Micro adjustable roll for perfect leveling +/- 3 degrees
- 360 degree swivel for optimal viewing angles
- Single horizontal extrusion keeps screens aligned
- Tilting interfaces with Centris technology makes for easy adjustment for +5 / -20 degrees
- Tool-free screen engagement
- Secure displays with optional pad-lock security
- Fits screens 40 - 55" diagonals, add FCAX extension brackets for larger screens up to 65
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 91 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Design | |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 37 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 37 kg |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |