We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LBM2X2UP signage display mount 127 cm (50") Black
SKU
LBM2X2UP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FUSION 2x 2 Portrait Micro-Adjustable Large Bolt-Down Freestanding Video Wall, Black
Category: Signage Display Mounts
Chief's FUSION Bolt-Down freestanding solution makes it possible to construct video walls in prominent locations for permanent applications.
- Screen array configuration: 2 screens wide x 2 screens high in portrait;
- 2 x 2 portrait screen arrangement for 42 - 50" screens. Larger displays possible with FCAX; brackets, use MountFinder to confirm compatibility;
- Easily align displays with independent height, plumb and lateral shift adjustment;
- Bolt-down solution allows for a permanent solution;
- Integrated cable management for a clean installation.
- Screen array configuration: 2 screens wide x 2 screens high in portrait;
- 2 x 2 portrait screen arrangement for 42 - 50" screens. Larger displays possible with FCAX; brackets, use MountFinder to confirm compatibility;
- Easily align displays with independent height, plumb and lateral shift adjustment;
- Bolt-down solution allows for a permanent solution;
- Integrated cable management for a clean installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,300 x 100,400 x 100,500 x 100,600 x 100 |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 100 mm |
| Maximum screen size | 127 cm (50") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum distance to floor | 44.1 cm |
| Maximum distance to floor | 2.09 m |
| Distance to the wall (min) | 44.1 cm |
| Distance to the wall (max) | 2.09 m |
| Design | |
| Type | Fixed flat panel floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1168 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 2504 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum distance to floor | 44.1 cm |
| Maximum distance to floor | 2.09 m |
| Distance to the wall (min) | 44.1 cm |
| Distance to the wall (max) | 2.09 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |