We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LBM1X2UP TV mount 2.03 m (80") Black
SKU
LBM1X2UP
- Easily align displays with independent height, plumb and lateral shift adjustment
- Bolt-down solution allows for a permanent solution
- Integrated cable management for a clean installation
- TAA Compliant
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | LBM1X2UP |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Number of displays supported | 2 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 900 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 19 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Portrait |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 914 mm |
| Height | 2145 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 86.2 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |