We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Large Accessory Shelf
SKU
PACCS1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6.8 kg, 396 x - 445 mm, 465.07 x 288.29 - 327.15 x 625.86 - 647.95 mm, Black
- Install any AV component below the flat panel
- Vertical and extension adjustments to fit most component and flat panel combinations
- Compatible with any Chief medium and large swing arm or ceiling mounts using the 200mm x 200mm and 14" x 14" Q-latch mounting system
- Slots provide the room to strap components to the shelf for safety using the PAC103 accessory
- Can be used with PACLR1 speaker accessory
- TAA Compliant
Category: TV Mount Accessories
Large Accessory Shelf Use the PACCS1 to install AV components below a flat panel when using Chief Swing Arm and Ceiling mounts. Designed to accommodate Chief's 200mm x 200mm and 14" x 14" Q-latch mounting systems
| Features | |
|---|---|
| Product type | Shelf |
| Maximum weight capacity | 6.8 kg |
| Height adjustment range | 396 - 445 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable depth | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Compatibility | Chief’s 200mm x 200mm & 14” x 14” Q-latch mounting systems |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 465.1 mm |
| Depth | 327.1 mm |
| Height | 648 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |