We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief KWT110 monitor mount / stand 76.2 cm (30") Screws Black
SKU
KWT110
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10-30", 75 x 75mm ,100 x 100mm, Black, 11300 g
- Centris Technology provides smooth, fingertip tilt in all directions
- Monitor swing arm, keyboard swing arm, CPU adapter and wall extrusion move independently to preferred position
- Swing arms can be installed anywhere along the extrusion
- Keyboard can flip up for low-profile storage
- Install vertically on drywall, wood or metal studs; or install horizontally across multiple wood or metal studs
- Teardrop hole pattern makes mounting the screen quick and easy
- Includes all required hardware
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | KWT110 |
| EAN | 0841872163901 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The KWT All-in-One Workstation monitor wall mount from Chief provides flexibility and ultimate space-savings for multi-user environments.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Extension arm (max) | 50.8 cm |
| Depth (min) | 7.62 cm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Post-installation leveling roll | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11.3 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |