We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief KONTOUR K2C200B 76.2 cm (30") Black
SKU
K2C200
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Column Clamp Mount, Dual Monitor, 10-30", + 15° , - 15° Tilt
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | K2C200 |
| EAN | 8418721497696 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
Whether in the office, in healthcare facilities or at home, Kontour™ monitor arms create a more productive and comfortable workspace. Elegantly designed with a forged aluminum body, Kontour mounts will stand the test of time both functionally and aesthetically. - Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms - Independently position monitors for optimal viewing comfort (sitting and/or standing) - Mounting arm slides vertically along column for ideal positioning - Tear-drop hold pattern for easy mounting and maintenance - Tool-free cable management loops for a clean, professional look - Patented Centris Turn-Tite Tilt. Tilts -15/+15 for a flexible ergonomic solution - Easily clamps to edge of desk (grommet and bolt through accessory available, separately) Desktop Thickness Range: 0.5 - 3.25" (13 - 83mm) Manual Height Adjustment: 9.63 Maximum Extension: 19.2" (487.7mm) Minimum Depth: 2.98" (75.7mm) Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): 75 x 75mm ,100 x 100mm Notes: Weight capacity is per monitor Number of Monitors: 2 Orientation: Landscape, Portrait
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 376 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 432 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |