We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Kontour 76.2 cm (30") Black
SKU
K2W200
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | K2W200 |
| EAN | 0841872150277 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
Whether in the office, in healthcare facilities or at home, Kontour™ monitor arms create a more productive and comfortable workspace. Elegantly designed with a forged aluminum body, Kontour mounts will stand the test of time both functionally and aesthetically. - Allows independent movement of each monitor for maximum ergonomic flexibility - Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms - Tool-free cable management clips for a clean, professional look - Patented Centris Turn-Tite Tilt. Tilts -15/+15 for a flexible ergonomic solution - Teardrop hole pattern makes mounting the screens quick and easy
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Mounting type | Desk |
| Distance to the wall (min) | 7.57 cm |
| Distance to the wall (max) | 43.7 cm |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Distance to the wall (min) | 7.57 cm |
| Distance to the wall (max) | 43.7 cm |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Dimensions (WxDxH) | 376 x 76 x 330 mm |