We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K2W120S monitor mount / stand 76.2 cm (30") Silver Wall
SKU
K2W120S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kontour K2W Wall Mount Swing Arm, Single Monitor
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 18.1 kg |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| SKU | K2W120S |
| EAN | 0841872160696 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The enhanced Kontour™ K2W Wall Mount Articulating Arms are great solutions for the office, healthcare facilities, or public spaces. The K2W mounts provide unlimited manual height adjustment on the Pole for optimal ergonomic positioning for any application.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 18.1 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Silver |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |