We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K2P200S TV mount 76.2 cm (30") Silver
SKU
K2P200
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 22.6 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 30 " |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| SKU | K2P200 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
Whether in the office, in healthcare facilities or at home, Kontour™ monitor arms create a more productive and comfortable workspace. Elegantly designed with a forged aluminum body, Kontour mounts will stand the test of time both functionally and aesthetically. Features - Easy installation on pre-existing poles with 1.5 - 1.9" (38 - 48 mm) outer diameters. - Allows independent movement of each monitor for maximum ergonomic flexibility. - VESA® 75 x 75 mm and 100 x 100 mm compliant (interface brackets available for non-VESA compliant displays). - Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms. - Teardrop hole pattern makes mounting the screens quick and easy. - Tool-free cable management covers for a clean, professional look. - Patented Centris Turn-Tite Tilt. Tilts -15/+15 for a flexible ergonomic solution.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 2 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Maximum weight capacity | 22.6 kg |
| Ergonomics | |
| Remotely operated | No |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Telescopic | No |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Number of pivot points | 4 |
| Technical details | |
| Remotely operated | No |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | No |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Number of pivot points | 4 |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Power | |
|---|---|
| Remotely operated | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 114 mm |
| Height | 356 mm |
| Depth (min) | 5.59 cm |
| Depth (max) | 48.3 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.02 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Width (imperial) | 43.2 cm (17") |
| Height (imperial) | 35.6 cm (14") |
| Depth (imperial) | 11.4 cm (4.5") |