We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K2C22HB monitor mount / stand 61 cm (24") Black Desk
SKU
K2C22HB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
K2C Articulating Column Mount, Dual Monitor Array, Aluminum, Black
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 6.8 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | K2C22HB |
| EAN | 0841872160559 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
The enhanced Kontour™ K2C Manual Height-Adjustable Column Mount Articulating Arms are a great solutions for the office, healthcare facilities or home. K2C mounts provide manual height adjustment on the Column for optimal ergonomic positioning.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- New dual-monitor Array Bar with low-profile Tilt and Rotation adjustment
- Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms in subtle semi-gloss silver & black finishes
- Enhanced column interface enables easy upgrades from single- to dual- or triple-monitor installations without impacting the existing installation, future-proofing your investment
- 7" (178 mm) of manual height adjustment on the column for optimizing screen position
- Enhanced 3-step installation and quick-release monitor interface for easy mounting and maintenance, with included tool storage in the updated base
- Easily clamps to edge of desk, through standard grommet hole, or through bolt hole with included kit
- Tool-free cable management clips provide a clean, professional look
With high levels of recycled content & a highly-recyclable design, Chief Kontour monitor arms may contribute to valuable LEED-CI, -NC, and -EB credits!
- See our LEED Flyer for more details
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- New dual-monitor Array Bar with low-profile Tilt and Rotation adjustment
- Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms in subtle semi-gloss silver & black finishes
- Enhanced column interface enables easy upgrades from single- to dual- or triple-monitor installations without impacting the existing installation, future-proofing your investment
- 7" (178 mm) of manual height adjustment on the column for optimizing screen position
- Enhanced 3-step installation and quick-release monitor interface for easy mounting and maintenance, with included tool storage in the updated base
- Easily clamps to edge of desk, through standard grommet hole, or through bolt hole with included kit
- Tool-free cable management clips provide a clean, professional look
With high levels of recycled content & a highly-recyclable design, Chief Kontour monitor arms may contribute to valuable LEED-CI, -NC, and -EB credits!
- See our LEED Flyer for more details
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 6.8 kg |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 499.4 mm |
| Depth | 156.5 mm |
| Height | 177.8 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |