We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K1W200B TV mount 76.2 cm (30") Black
SKU
K1W200
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 30 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | K1W200 |
| EAN | 8418721502536 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
- Allows independent movement of each monitor for maximum ergonomic flexibility - Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms - Dynamic height adjustment using gas-spring technology. - Simple 3-step installation and integrated quick-connect interface for easy mounting and maintenance - Tool-free cable management covers for a clean, professional look - Patented Centris Extreme Tilt. Tilts -75/+10 for an ultimate ergonomic solution
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -10 - 75° |
| Distance to the wall (min) | 5.31 cm |
| Distance to the wall (max) | 50.5 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (min) | 5.31 cm |
| Distance to the wall (max) | 50.5 cm |
| Compatibility | Monitor |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Compatibility | Monitor |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 411 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 330 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Screen size compatibility | 254 - 762 mm (10 - 30") |