We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K1P100B monitor mount / stand 76.2 cm (30") Black
SKU
K1P100
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
KONTOUR Dynamic Pole Mount, Single Monitor, Black
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | K1P100 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
Whether in the office, in healthcare facilities or at home, Kontour™ monitor arms create a more productive and comfortable workspace. Elegantly designed with a forged aluminum body, Kontour mounts will stand the test of time both functionally and aesthetically. - Easy installation on pre-existing poles with 1.5 - 1.9" (38 - 48 mm) outer diameters; - Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms; - Dynamic height adjustment using gas-spring technology; - Simple 3-step installation and integrated quick-connect interface for easy mounting and maintenance; - Tool-free cable management covers for a clean, professional look; - Patented Centris Extreme Tilt. Tilts -75/+10 for an ultimate ergonomic solution; - Accessories available to mount an iPad-order an FSBIB or FSBI2B with a KRA400B or order an FSBI2TB with a KRA401B.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -75 - 10° |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Adjustable | Yes |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Adjustable | Yes |