We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K1D22HBXRH monitor mount / stand 61 cm (24") Black Desk
SKU
K1D22HBXRH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kontour K1D Dynamic Desk Mount, Dual Monitor Array, Reduced Height
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8.16 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | K1D22HBXRH |
| EAN | 0841872163154 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
The enhanced Kontour™ K1D Dynamic Height-Adjustable Dual Monitor Array is the perfect solution for the office, healthcare facilities, or home. The Dual Monitor Array provides optimal minimum depth for dual monitor applications installed in typical desking environments with rear panels at each workstation, maximizing usable work surface. This Reduced Height model is optimal for bi-focal wearers or touch-panel users that desire their displays positioned as close to the work surface as possible.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 8.16 kg |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 45 - 375 mm |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Certification | TAA |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 9 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |