We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K1D, K1P, K1S and K1W Dual Monitor Upgrade Kit, Silver
SKU
KRA227S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
max 30", max 11.3 kg, 330 x 549 x 62 mm, VESA, Silver
- Converts a single-arm K1D120, K1P120, K1S120, or K1W120 into a dual-arm K1D220, K1P220, K1S220, or K1W220
- Includes Y-Adapter, K1 height-adjustable monitor arm, and all necessary hardware to complete the upgrade
- Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms in subtle silver and black finishes
- Enhanced patented CentrisTM Extreme Tilt provides +75°, -10° of effortless tilt, for optimal viewing comfort whether sitting or standing
- 13" (330 mm) of dynamic height adjustment using smooth motion gas-spring technology
- Tool-free cable management covers for a clean, professional look
- See KTA1036S, K1P220, K1S220, or K1W220 product pages for full specs on upgraded product
- KontourTM K1 products are all TAA-compliant
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | KRA227S |
|---|---|
| EAN | 0841872164076 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The KRA227 Dual Monitor Upgrade Kit provides a fast & easy means of adding a second arm to any single-arm KTA220B, K1P120, K1S120, or K1W120 mount; converting them into a dual-arm K1D220, K1P220, K1S220, or K1W220.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size compatibility | 76.2 cm (30") |
| Minimum screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -10 - 75° |
| Compatibility | K1D, K1P, K1S, K1W |
| Product colour | Silver |
| Certification | TAA |
| Features | |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size compatibility | 76.2 cm (30") |
| Minimum screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -10 - 75° |
| Compatibility | K1D, K1P, K1S, K1W |
| Product colour | Silver |
| Certification | TAA |
| Technical details | |
| Compatibility | K1D, K1P, K1S, K1W |
| Product colour | Silver |
| Certification | TAA |
| Package weight | 5.22 kg |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -10 - 75° |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 330 mm |
| Depth | 62 mm |
| Package weight | 5.22 kg |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.22 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |