We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief JPPUB TV mount Black
SKU
JPPUB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
JPPUB, Universal Pivot/Tilt Pole Mount (26-45" Displays)
Category: TV Mounts & Stands
A great solution for mounting a medium size flat panel display on a pole.
Features:
- Centris Technology provides smooth, fingertip tilt in all directions
- Portrait and landscape mounting capability
- Smooth swivel up to 15° in any direction
- Fast height adjustment for ergonomic alignment
- Compatible with VESA® patterns up to 400 x 400 mm
Features:
- Centris Technology provides smooth, fingertip tilt in all directions
- Portrait and landscape mounting capability
- Smooth swivel up to 15° in any direction
- Fast height adjustment for ergonomic alignment
- Compatible with VESA® patterns up to 400 x 400 mm
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | 0 - 15° |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Pivot | Yes |
| Screen size compatibility | 660.4 - 1143 mm (26 - 45") |