We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Impact 121.9 cm (48") White
SKU
LW48UWP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Impact On-Wall Kiosk, Portrait, 48", max 400 x 400 VESA, White
- Depth-adjustable exterior frame supports a wide range of displays
- A wall protrusion of 4" (101mm) or less can be obtained by using flat panels less than 2.75" (70mm) in depth
- Integrated wall reveal compensates for uneven walls to keep the frame plumb and provides passive cooling
- Exclusive design keeps the display mounted to the frame when opened for unparalleled service and maintenance access
- Reversible hinges to avoid obstructions for installation and service
- Engagement latch can be secured with tamperproof hardware
- Multiple storage options available
- Middle Atlantic’s Lever LockTM technology is integrated to avoid cutting into walls
- Another Lever Lock can be added
- Large empty center backing enables use with in-wall boxes
- Compatible with PAC525 and PAC526 series in-wall boxes, including power options
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 48 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 45.3 kg |
| SKU | LW48UWP |
| EAN | 0841872172590 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Impact™ On-Wall Kiosk brings new flexibility to the digital signage enclosure market while maintaining a sleek aesthetic to complement a variety of environments. A depth-adjustable exterior frame allows for a variety of displays to be used. Reversible hinges help to avoid installation and service obstructions, and the exclusive design keeps the display mounted to the frame when opened, providing unparalleled service and maintenance access.
Note: Bezel size varies per product. Reference technical drawings and specification sheet for different image diagonals
Note: Bezel size varies per product. Reference technical drawings and specification sheet for different image diagonals
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 45.3 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 121.9 cm (48") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 7.6 cm |
| Distance to the wall (max) | 12.7 cm |
| Design | |
| Certification | TÜV, |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 698.5 mm |
| Height | 1181.1 mm |
| Depth (max) | 12.7 cm |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 7.6 cm |
| Distance to the wall (max) | 12.7 cm |
| Certificates | |
| Certification | TÜV, |
| Other features | |
| Compatibility | PAC525, PAC526 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |