We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief iCMPDA2T02 106.7 cm (42") Grey
SKU
ICMPDA2T02
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
iCMPDA2T02, Full-Motion Wall Mount, 26-42", ±15° Tilt & Swivel, 34kg
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 34 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 42 " |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICMPDA2T02 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
A nice, clean look with total flexibility! The extension provides maximum range of motion for exact positioning of the TV or monitor in any application, and hugs tightly to the wall when not in use.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 66 cm (26") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,400 x 200,400 x 300,400 x 400 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Distance to the wall (min) | 9.9 cm |
| Distance to the wall (max) | 52.9 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (min) | 9.9 cm |
| Distance to the wall (max) | 52.9 cm |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 308 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 326 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Width (imperial) | 30.8 cm (12.1") |
| Height (imperial) | 32.6 cm (12.8") |
| Depth (imperial) | 9.91 cm (3.9") |