We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Fusion Small-Medium Tilt Interface
SKU
FCASFP
- Centris technology makes for easy adjustment for +5 / -20 degrees
- Optional padlock security
- Tool-free screen engagement
Category: Monitor Mount Accessories
The FCASFP Small/Medium Tilt Interface connects the display to the extrusion.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Interface adapter arm |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed |
| Features | |
| Product type | Interface adapter arm |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed |
| Housing material | Metal |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Weight & dimensions | |
| Width | 38.1 mm |
| Height | 317.5 mm |
| Depth | 93 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |