We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Fusion Manual Height Adjustable Stretch Portrait Stand
SKU
MFAUBSP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Fusion Manual Height Adjustable Stretch Portrait Stand, 56.7 kg max, 27" max, Black
- Sleek look suitable for multiple environments
- Turn knob allows single user to easily adjust the screen height by hand or 1/2" hex drill bit to any height between 41.5 and 61.5 inches (106-156 cm)
- Flexible cable covers allow lay in access anywhere along column
- Centris Technology provides tilt and roll with use of knobs
Category: TV Mounts & Stands
This Fusion AV stand incorporates rounded edges and sleek features to give a softer, professional feel while supporting stretch displays in portrait configuration. The height can be adjusted by one person via hand or 1/2" hex bit on a power drill.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 400,200 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 800 mm |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1131 - 1639 mm |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 75.12 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
| Quantity | 1 |