We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Fusion Manual Height Adjustable Stretch Portrait Cart
SKU
MPAUBSP
- Sleek look suitable for multiple environments
- Turn knob allows single user to easily adjust the screen height by hand or 1/2" hex drill bit to any height between 50 and 70 inches (127 - 177 cm)
- Flexible cable covers allow lay in access anywhere along column
- Centris Technology provides tilt and roll with use of knobs
- Ships with preassembled heavy-duty casters (front two casters are lockable)
Category: Signage Display Mounts
Fusion Manual Height Adjustable Stretch Portrait Cart
This mobile Fusion AV cart incorporates rounded edges and sleek features to give the cart a softer professional feel while supporting stretch displays in portrait configuration. The height can be adjusted by one person via hand or 1/2" hex bit on a power drill.
Note: CPU holder accessories sold separately.
This mobile Fusion AV cart incorporates rounded edges and sleek features to give the cart a softer professional feel while supporting stretch displays in portrait configuration. The height can be adjusted by one person via hand or 1/2" hex bit on a power drill.
Note: CPU holder accessories sold separately.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 127 cm (50") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 400,200 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 800 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1270 - 1780.3 mm |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Base type | H-shaped |
| Design | |
| Base type | H-shaped |
| Type | Portable floor stand |
| Certification | UL Listed |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Portrait |
| Easy to install | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL Listed |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |