We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief FUSION 165.1 cm (65") Black
SKU
LCM3X1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Large Ceiling Mounted 3 x 1 Menu Board, Black
Category: Signage Display Mounts
Chief's FUSION ceiling mounted solutions make it possible to construct menu boards in prominent locations where walls aren't available. Combine to easily create longer menu boards. Great for digital signage installations.
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 170 kg |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Ceiling |
| Adjustable | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |