We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief Flat Panel Triple Monitor Horizontal Table Stand Desk Black
SKU
KTP320
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat Panel Triple Monitor Horizontal Table Stand
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 40.8 kg |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | KTP320 |
| EAN | 0841872066783 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
Chief's KTP320 is designed to provide a rock solid, free-standing solution for users who commonly work with multiple small flat panel TVs, LCDs or monitors.
-Independent adjustment of each screen for proper ergonomic alignment.
-Centris Technology provides smooth, fingertip tilt in all directions.
-Teardrop hole pattern makes mounting the screens quick and easy.
-Heavy-duty, solid steel base and oversize pole for unmatched stability.
-Integrated cable managment.
-VESA 75 x 75 mm and 100 x 100 mm compatible.
-Independent adjustment of each screen for proper ergonomic alignment.
-Centris Technology provides smooth, fingertip tilt in all directions.
-Teardrop hole pattern makes mounting the screens quick and easy.
-Heavy-duty, solid steel base and oversize pole for unmatched stability.
-Integrated cable managment.
-VESA 75 x 75 mm and 100 x 100 mm compatible.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 40.8 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 105 x 368 x 368 mm |
| Mounting type | Desk |