We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief FHB5104 signage display mount Black
SKU
FHB5104
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VESA 900 x 600 mm to 400 x 400 mm, 96 x 63.5 x 2.3 cm, black
Category: Signage Display Mounts
| Mounting type | Wall |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| SKU | FHB5104 |
| EAN | 0841872177304 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The FHB5104 converts 900 x 600 VESA pattern to 400 x 400VESA pattern to fasten and align large format displays to Chief mounts having universal interface brackets (not Q-latch mounts).
| Features | |
|---|---|
| Max Weight | 113.4 KG |
| Colour | Black |
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 900 x 600 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 960 mm |
| Depth | 23 mm |
| Height | 635 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 8 kg |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Other features | |
| Country of origin | China |