We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief FCS1U signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
FCS1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cable Floor-to-Ceiling Flat Panel Mount, max 59 kg, 49"/55", Black
- Switch from portrait to landscape orientation easily
- Post installation adjustable pitch alignment
- Accessories for back to back flat panels and lateral adjustment
- Can accommodate up to 15 ft (4.57 m) distance between floor and ceiling
- Support display(s) up to 130 lbs (59 kg)
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 59 kg |
| SKU | FCS1U |
| EAN | 0841872173511 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The FCS1U supports both portrait and landscape orientations in a single SKU, with the option to retrofit a second, back-to-back display with the PACFCB accessory. The mount supports large displays with a high weight capacity.
Post-installation pitch alignment keeps the display from tilting without having to over-tighten the cables.
Works well in areas that are hard to support with traditional mounts.
Post-installation pitch alignment keeps the display from tilting without having to over-tighten the cables.
Works well in areas that are hard to support with traditional mounts.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum weight capacity | 59 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 862 x 517 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 4570 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |