We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief FCAVCA monitor mount accessory
SKU
FCAVCA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Variable Column Adapter, 70.7 kg max, Black
- Supports a range of displays on a range of column sizes up to 19" (482 mm)
- For steel or concrete columns
- Heavy weight capacity
- Supports landscape and portrait orientations
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | FCAVCA |
|---|---|
| EAN | 0841872173016 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The FCAVCA Variable Column Adapter makes it possible to add displays to I-beams, box-beams, trusses and a variety of column shapes and sizes. For use with Fusion, Fusion Modular and Thinstall Swing-Arm mounts.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Column adapter |
| Maximum weight capacity | 70.7 kg |
| Compatibility | Fusion, Fusion Modular, Thinstall Swing-Arm mounts |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Column adapter |
| Maximum weight capacity | 70.7 kg |
| Compatibility | Fusion, Fusion Modular, Thinstall Swing-Arm mounts |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Fusion, Fusion Modular, Thinstall Swing-Arm mounts |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 70.7 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |