We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief FCA850 signage display mount 2.18 m (86") Black
SKU
FCA850
- Infinitely adjustable to install flush to a wide range of display sizes
- Post-installation leveling and height adjustment to achieve optimal positioning of cameras
- Supports the ConferenceSHOT10, ConferenceSHOTFX, EasyIP 10, RoboSHOT 12E HDBT, RoboSHOT 30E HDBT, RoboShot 12E USB, RoboSHOT 30E USB, RoboSHOT 12E HDMI, RoboSHOT 30E HDMI, RoboSHOT 12E NDI, RoboSHOT 30E NDI, RoboSHOT 12E SDI, RoboSHOT 30E SDI, RoboSHOT 12E AVBMP, RoboSHOT 30E AVBMP, Logitech Rally, Sony SRG-120 and Sony SRG-300
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 86 " |
|---|---|
| SKU | FCA850 |
| EAN | 0841872175065 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Out of Stock |
The FCA850 allows designers to place conferencing cameras to either side of the display for optimal viewing. Compatible with XTM1U, LTM1U, MTM1U, LTA1U, MTA1U, XSM1U, LSM1U, MSM1U, LSA1U, MSA1U.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |