We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief CPA395 monitor mount accessory
SKU
CPA395
- Perfect for projector installations on an angled ceiling
- Adjusts from -5° to +95° to level a mount from an angled ceiling
- Compatible with pin connection CPA column system
- TAA Compliant
Category: Monitor Mount Accessories
Perfect for projector or flat panel installations on an angled ceiling.Chief offers a variety of ceiling plates that are compatible with:
CPA extension columns
LCM Single Display Ceiling Mounts
MCM Single Display Ceiling Mounts
LCM Multi-Display Ceiling Mounts
CPA extension columns
LCM Single Display Ceiling Mounts
MCM Single Display Ceiling Mounts
LCM Multi-Display Ceiling Mounts
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Ceiling Plate |
| Maximum weight capacity | 227 kg |
| Compatibility | CPA extension columns LCM Single Display Ceiling Mounts MCM Single Display Ceiling Mounts LCM Multi-Display Ceiling Mounts |
| Product colour | Black |
| Certification | UL |
| Features | |
| Product type | Ceiling Plate |
| Maximum weight capacity | 227 kg |
| Compatibility | CPA extension columns LCM Single Display Ceiling Mounts MCM Single Display Ceiling Mounts LCM Multi-Display Ceiling Mounts |
| Product colour | Black |
| Certification | UL |
| Technical details | |
| Compatibility | CPA extension columns LCM Single Display Ceiling Mounts MCM Single Display Ceiling Mounts LCM Multi-Display Ceiling Mounts |
| Product colour | Black |
| Certification | UL |
| Package weight | 1.75 kg |
| Maximum weight capacity | 227 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 203.2 mm |
| Depth | 57.9 mm |
| Package weight | 1.75 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.75 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |