We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief CMS0911W monitor mount accessory
SKU
CMS0911W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
9 - 11', 226.8 kg, 59 x 59 x 3454 mm, White
- Provides height adjustment in 1" increments
- Notched design for adjustment without disassembly
- Includes set screw for add stability
- Consists of 1.5" NPT column, threaded on both ends
- Use in combination with any Chief 1.5" NPT ceiling plate or other accessory
Category: Monitor Mount Accessories
9-11' Adjustable Extension Column
Save installation time and maximize security with these adjustable columns.
Save installation time and maximize security with these adjustable columns.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Height adjustment range | 2743.2 - 3352.8 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Column |
| Maximum weight capacity | 226.8 kg |
| Certification | UL |
| Features | |
| Mounting type | Ceiling |
| Height adjustment range | 2743.2 - 3352.8 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Column |
| Maximum weight capacity | 226.8 kg |
| Certification | UL |
| Technical details | |
| Mounting type | Ceiling |
| Height adjustment range | 2743.2 - 3352.8 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Certification | UL |
| Package weight | 6.8 kg |
| Maximum weight capacity | 226.8 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 59 mm |
| Height | 3454 mm |
| Depth | 59 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.8 kg |
| Other features | |
| Certification | UL |