We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief 5-6’ Outdoor Ceiling and Pedestal Column
SKU
ODAC0506B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
5-6’ Outdoor Ceiling and Pedestal Column, 136 kg, 1448 - 1828 mm, Black
- 12” of adjustment ranges at 1” increments
- Weatherproof design meets UL 2442 Part 2 – Suitable for Outdoor Use with corrosion resistant paint, UV-rated plastics and stainless-steel hardware
- Only works with Chief outdoor rated mounts and plates
Category: TV Mount Accessories
5-6’ Outdoor Ceiling and Pedestal Column
Designed to work with the OLC Outdoor Ceiling and Pedestal Mounts. Built to withstand rain, humidity and ocean air, sun exposure and high winds. Wind-compatible to 2000 ft-lbs maximum moment force – used in engineering calculations to ensure a wide range of install configurations meet local safety requirements. Contact Legrand AV Customer Care for additional information. The ODAC0506B will flex under extreme wind loads. By engineering the system to avoid catastrophic failure, the system mitigates potential damage to facilities. Column provides 12” of adjustment ranges at 1” increments between 5 and 6 feet (152.4 – 182.9 cm) for ceiling and floor installations.
Designed to work with the OLC Outdoor Ceiling and Pedestal Mounts. Built to withstand rain, humidity and ocean air, sun exposure and high winds. Wind-compatible to 2000 ft-lbs maximum moment force – used in engineering calculations to ensure a wide range of install configurations meet local safety requirements. Contact Legrand AV Customer Care for additional information. The ODAC0506B will flex under extreme wind loads. By engineering the system to avoid catastrophic failure, the system mitigates potential damage to facilities. Column provides 12” of adjustment ranges at 1” increments between 5 and 6 feet (152.4 – 182.9 cm) for ceiling and floor installations.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Column |
| Mounting type | Ceiling/Floor |
| Height adjustment range | 1448 - 1828 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed |
| Compatibility | Chief |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 1670 mm |
| Diameter | 7.3 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |