We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CHERRY G84-4100LCMCH-2 keyboard USB + PS/2 QWERTY Black
SKU
G84-4100LCMCH-2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
83 Number of Keys, PS/2, USB, 400 g, Black
Category: Keyboards
| Device interface | USB + PS/2 |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SKU | G84-4100LCMCH-2 |
| EAN | 4025112062537 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Out of Stock |
This compact keyboard is the perfect solution for users with only limited space available and low weight requirements. For example, applications in the banking sector, medical institutions or portable systems. Also suitable for 19-inch applications. This keyboard is perfectly suited for slim-line PCs and laptops and can be enhanced optimally with the numeric block G84-4700.
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology);
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key;
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling;
- Minimal space requirements;
- Lightweight;
- Can also be delivered without "Windows® keys" (83 keys);
- Complete functions of a standard keyboard;
- Can be used with the standard drivers of the operating system;
- Ideal for 19" applications and mobile use.
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology);
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key;
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling;
- Minimal space requirements;
- Lightweight;
- Can also be delivered without "Windows® keys" (83 keys);
- Complete functions of a standard keyboard;
- Can be used with the standard drivers of the operating system;
- Ideal for 19" applications and mobile use.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 83 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB + PS/2 |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.75 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.75 m |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 400 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 282 x 132 x 26 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |