We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CHERRY Compact G84-4100, light grey, CH keyboard USB + PS/2
SKU
G84-4100LCMCH-0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Compact keyboard G84-4100, light grey, Switzerland
Category: Keyboards
| Device interface | USB + PS/2 |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | G84-4100LCMCH-0 |
| EAN | 4025112041860 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Out of Stock |
When you don't have much space and need to keep weight down as well, you can't do better than this ultra-low-profile compact keyboard. Useful for applications in, e.g. banking, medical facilities or for portable systems. Equally suitable for 19 inch applications. This keyboard is ideal for Slim Line PCs and notebooks can be enhanced with the G84-4700 numerical block.
Key benefits:
- Uses mechanical keys from our ML series with high-precision key action;
- small physical dimensions;
- Keycaps arranged in 18 mm grid;
- Exceptionally space-efficient;
- Lightweight;
- LED indicators for Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock;
- Reliability: MTBF: 170,000 hours;
Key benefits:
- Uses mechanical keys from our ML series with high-precision key action;
- small physical dimensions;
- Keycaps arranged in 18 mm grid;
- Exceptionally space-efficient;
- Lightweight;
- LED indicators for Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock;
- Reliability: MTBF: 170,000 hours;
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard number of keys | 86 |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | CE, VDE/ÜG (EN60950), cURus, FCC DoC Cl. B, VCCI Cl. 2, BSMI, C-Tick |
| Device interface | USB + PS/2 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, VDE/ÜG (EN60950), cURus, FCC DoC Cl. B, VCCI Cl. 2, BSMI, C-Tick |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, VDE/ÜG (EN60950), cURus, FCC DoC Cl. B, VCCI Cl. 2, BSMI, C-Tick |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 400 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 282 x 132 x 27 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |