We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CDVI 300-ZL electromagnetic lock accessory Bracket Stainless steel
SKU
300-ZL
- For use with 300kg or 400kg internal surface magnetic locks
- Adjustable Z&L bracket
- For inward-opening and outward-opening doors
- Satin anodised aluminium finish
Category: Electromagnetic Lock Accessories
| SKU | 300-ZL |
|---|---|
| Manufacturer | CDVI |
| Availability | Out of Stock |
This Z&L bracket is an ideal fixing solution for magnets and armatures. The 300-ZL fixes 300kg or 400kg internal surface magnets on both inward and outward opening doors, and is adjustable for added flexibility.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Bracket |
| Material | Stainless steel |
| Product colour | Metallic, Silver |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 10 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 50.5 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 770 g |