We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Black
SKU
37-0020BK
Login for pricing
In Stock:
33 available
2m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Black
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 26
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: Networking Cables
| SKU | 37-0020BK |
|---|---|
| EAN | 5035624046757 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our CAT6a cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6a cables can support data transfer speeds of up to 10Gbps and have metallic shielding which protects against EMI, making them ideal for everyday networking or professional setups.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable length | 2 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 35 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m RJ45 CAT6a SSTP Strande...
Login for pricing
|
New
Videk Enhanced Cat5e Booted UTP RJ45 t...
Login for pricing
|
Videk Enhanced Cat5e Booted UTP RJ45 t...
Login for pricing
|
Videk Enhanced Cat5e Booted UTP RJ45 t...
Login for pricing
|
Bestseller
Videk Enhanced Cat5e Booted UTP RJ45 t...
Login for pricing
|
Popular
Videk Unbooted 24 AWG Cat5e UTP RJ45 P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
37-0020BK
|
2965-4G
|
2965-4B
|
2965-4R
|
2965-4Y
|
1961-3B
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
| Cable length |
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





